Nem mondható egyáltalán vérre menőnek az Apple és az Android termékek közötti harc, sem felhasználó, sem fejlesztői szinten. A téma mégis sokszor előkerül a legártalmatlanabb beszélgetések során is és szétbombázza a legmélyebb barátságokat is. A harag legfeljebb tíz percig tart, és persze sosem kell komolyan venni.
Vitára azonban még sokáig fog okot adni a két rendszer közti különbségek sokasága. Legalábbis, ha valaki a “melyik a jobb” vitára szeretne rázendíteni, és a két operációs rendszer adta lehetőségeinek különbségeit szeretné felnagyítani, nem kell sokat törnie magát. De miért is? Az egyik rendszer alapjában véve rengeteg szabadságot és lehetőséget rejt magában, a másik pedig szűk de stabil lehetőségeket biztosít a ritkán készülő újabb modellekre gondosan optimalizálva. Ez a kis élettér azonban nem mindenkinek jó, úgy, ahogy a túl nagy lehetőségek tárháza sem lehet mindenkinek megfelelő.
Ha lélektani szempontból indulna egy felmérés azzal kapcsolatban, hogy bizonyos személyiségek melyik rendszert választják maguknak, biztosan érdekes eredmények születnének. Egyes kutatások viszont azt igazolják, hogy semmi értelme a harcnak, hiszen az emberek többsége nem áll át a másik táborba. A telefonok kedvezményes ára sokal motiválóbb még mindig , mint a márka vagy a rendszer.
A hétköznapi velejáróját is érdemes megvizsgálni egy-egy operációs rendszer kiválasztásának. Android szervizből szinte minden sarkon találunk egyet, bár ez néha pont nehezebb helyzetbe hoz minket, mint az a tény, hogy iOs szervizből egy sincs a környékünkön. Ugyanígy az androidos eszközökből is rengeteg van az Iphone termékekhez képest, így a bőség zavara néha gondot tud okozni. Egy biztos: az objektív felhasználói véleményalkotás csak akkor lehet érvényes, ha mindkét rendszer hétköznapi megismerésével elegendő időt töltöttünk el, ehhez pedig valljuk be, keveseknek van ereje, mert ha már egy rendszert megtanultunk kezelni, nehezen visz rá a lélek, hogy ismeretlenbe vessük magunkat.